Så er Albjergparken igen åben

14. september 2022 kl. lidt over 12 trillede de første biler igen ind i Albjergparken fra Strandesplananden.
Samtidig blev den midlertidige vej over Mæglergårdsstien i den anden ende lukket. Genåbningen af Albjergparkens oprindelige indkørsel markerede en milepæl i nedrivnings-historien: at de tre første højhuse nu er revet ned, kranen er færdig med at hejse betonelementer ned i Albjergparken, og selvom der stadig arbejdes på de tre tomter, er det nu sikkert igen at færdes igennem.
Selvom Albjergparken nu efter halvandet år igen er åben fra den ”rigtige” side, er der stadig en del, der mangler at blive gjort færdigt.
Tomterne skal færdiggøres, der skal plantes græs, det sidste byggepladshegn skal pilles ned, og der går også endnu noget tid, før man igen kan parkere på p-pladsen foran Rheumhus.
Ny byggeplads skyder op
Samtidig med at vejen i Albjergparken åbnes og byggepladsen efterhånden forvandles til brugbare tomter, gøres den nye byggeplads i Tranumparken klar. Her kan du se, hvad det betyder for trafikken i og omkring Tranumparken.